Bugun...


Lütfi ÜREDİ


facebook-paylasÇOCUKLARDA İLGİ
Tarih: 21-11-2014 05:45:00 Güncelleme: 21-11-2014 05:45:00


Doğumla birlikte ortaya çıkan ilgi çocukların geleceklerinin şekillenmesinde önem taşıyan en önemli bir kavramdır. Çocukların ilgilerinin keşfedilerek onların eğitim-öğretim dönemlerinde doğru bir şekilde yönlendirilmesi gerekmektedir. Çocukların gelecekte ne olmak istedikleri ve hangi mesleği seçecekleri ancak bu yönlendirme ile anlam kazanır.

 

İlgi, duygusal bir durumdur, kişinin çevresinde bulunan şeylere karşı özel bir yönelişidir.

 

İlgi, bireyin bir kişiye, objeye ya da etkinliğe karşı sürekli olarak, hoşlanma, hoşlanmama, kayıtsız kalma şeklinde gösterdiği tepkilerdir.

 

İlgi, kimsenin bir çaba sarf etmeden dikkat ettiği, gözlediği, üzerinde durup düşündüğü ve zevk alarak yaptığı şeylerdir.

 

İlgi, bir şeyin bizi ilgilendirmesi, o şeyin o anda bizim için önemli olmasıdır.

 

İlgi, tutum ve ilişki sözcükleri kişinin amacını içeren olanaklarla ilişkilidir. İlgi ile amaçlar, ilişki ile maksat birbirleriyle ilintilidirler. Hedef, maksat, amaç gibi sözcükler üretilmesi istenilen ve uğrunda çalışılan sonuçların önemini arttırırlar.

 

Çocuğun seçme özgürlüğü olduğu durumlarda gerçek ilgiyi saptama olasılığı daha yüksektir. Çocuk önüne çeşitli faaliyet imkanı bulunduğu halde, hep belli bir faaliyet türüne yöneliyor ise o faaliyet alanına ilgisi var demektir.

 

Bir uğraş, hizmet ve her gün yapılan iş ilginin göstergesidir. İlgi sözcüğü ile aynı zamanda bir şeyin insanı etkileyen, bağlayan yanını, insana söz geçirilmesini anlarız. Bir öğrenci için şununla ilgileniyor dediğimiz zaman, vurgulanmak istenilen, o öğrencinin kişisel tutum ve durumudur. İlgilenmek demek, bir şey tarafından sarılıp sarmalama kendini olana kaptırmaktır. İlgi duymak demek, ilgi duyulan şey karşısında dikkatli bir gözlemci ve tetikte olmak demektir.

 

İlginin eğitimdeki yeri önemsenmediğinde, yukarıdaki anlamlarından ikincisi alınmış ve önce değeri abartılmış sonra da amacından soyutlanmış demektir. Bu durumda ilgi yalnızca öğrencinin çıkarı ve kaybı, başarı ve başarısızlığını etkileyen bir şey olarak alınmış olur. Eğitim yönünden ilgiye önem vermek, ilgiye karşı kayıtsız olan eşya ve maddelere ayartıcı bir nitelik yüklemek, sevince prim vererek dikkat ve çabayı sağlamak demektir.

 

Karşı çıkılması gereken şey beceri şeklinin veya öğrenilecek dersin kendi başına hiç ilgi çekici olmaması gerçeğine bağlanmasıdır. İlgiye hata bulmak çözüm değildir. Nitekim çocuğun etkinliklerine yabancı olan ders programını iyileştirmek için bir yama iliştirmekte bir çözüm getirmez. Bunun çaresi, hali hazırdaki ilişkili konu ve süreçleri keşfetmektir. Bir ders materyalinin fonksiyonu, materyalin etkinlikte kullanılması ve etkinlik süresince devamlı dikkat çekmesidir. Eğer ders bu şekilde ilerler ise artık onu ilgi çekici yapacak bir düzenlemeye gerek kalmayacağı gibi öğrenciyi zorlamaya da gerek kalmaz.

 

Çocuklardaki ilgi iki şekilde ortaya çıkarılabilir.

 

1.Dış gözlem: Çocuğun davranışını, faaliyetlerini, oyunlarını gözlemlemek, yaşla oluşan değişiklikleri kaydetme şeklinde yapılır.

 

2.İç gözlem: Çocuklara kendilerini ilgilendiren şeylerin, istedikleri şeylerin, ideallerin sorulması ile yapılır.

 

Çocukların ilgileri aile, yakın çevresi, okul, çocuğun ilişkide bulunduğu daha geniş çevre ile olan etkileşimi ve gözlemi sonucu öğrenme yoluyla kazanılmaktadır. Öğrenmede başlangıç noktası, çocuğun o andaki güçleridir. Hazır etkinlikler, üstesinden gelinecek zorluklar, kullanılacak araçlar gibi. Başlangıç etkinlikleri ancak bunlardan sonra zaman içinde doyurucu sonuca erişirler.

 

Çocukların mesleğe yöneltilmesi bakımından ilgilerinin bilinmesi önemlidir. Çünkü ilgi ile meslek seçimi arasında kuvvetli bir bağ vardır. İlgiler kişinin istidat ve kabiliyetlerine uygun olduğunca meslek seçimi verimli sonuçlar doğurur. Çocukların ilgi alanları; temel bilimler, sosyal bilimler, canlı varlıklar, mekanik, ikna, ticaret, edebiyat, güzel sanatlar ve müzik vb. olabilmektedir.

 

Eğitimsel anlamda çocukta ilginin önemine inanan bir ebeveyn bir öğretmenin okuttuğu sınıftaki çocukların bir derste bütün çocukların aynı eylemi yapmalarını beklemez. Çünkü çocukların tutumları, tepkileri ve yaklaşımları her birinin özelliklerine göre değişecektir. Aynı şekilde bu durum çocukların yeteneklerine ve kazanılmış yaşantılarına göre de değişir. Bu ve buna benzer birçok nedenden dolayı çocukların ilgileri eğitimlerinde önemli bir yer tutmaktadır…

 

Çocuklarınızın ilgilerini keşfederek onları doğru yönlendirmeniz dileğiyle…

 

SEVGİYLE KALIN.                                                                     Bu yazı 1490 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Mersin 9. Mobilya, Evlilik Ve Çeyiz Fuarı Açıldı
  Mersin 9. Mobilya, Evlilik Ve Çeyiz Fuarı Açıldı
 • Borsa Kavşağı Yenileniyor
  Borsa Kavşağı Yenileniyor
 • Erdemli’de Parklara Bahar Bakımı
  Erdemli’de Parklara Bahar Bakımı
 • Başkan Tarhan, Projelerini Gerçekleştirmeye Devam Ediyor
  Başkan Tarhan, Projelerini Gerçekleştirmeye Devam Ediyor
 • Tömük Ve Karahadırlı Asfalta Doyuyor
  Tömük Ve Karahadırlı Asfalta Doyuyor
 • Ekmeleddin İhsanoğlu Mersin’de
  Ekmeleddin İhsanoğlu Mersin’de
 1. Mersin 9. Mobilya, Evlilik Ve Çeyiz Fuarı Açıldı
 2. Borsa Kavşağı Yenileniyor
 3. Erdemli’de Parklara Bahar Bakımı
 4. Başkan Tarhan, Projelerini Gerçekleştirmeye Devam Ediyor
 5. Tömük Ve Karahadırlı Asfalta Doyuyor
 6. Ekmeleddin İhsanoğlu Mersin’de
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Erdemli 26.Türkmen Şölenini Coşkuyla Kutladı
  Erdemli 26.Türkmen Şölenini Coşkuyla Kutladı
 • Vali Çakacak ‘Açık Hava Müzesi’ Çamlıyayla’da
  Vali Çakacak ‘Açık Hava Müzesi’ Çamlıyayla’da
 • Erdemli Belediyesi Hemşireleri Unutmadı
  Erdemli Belediyesi Hemşireleri Unutmadı
 • Mezitli Semt Pazarları Çağdaş Hale Getiriliyor
  Mezitli Semt Pazarları Çağdaş Hale Getiriliyor
 • Seçim Tedbirleri Görüşüldü
  Seçim Tedbirleri Görüşüldü
 • Şampiyon Erdemli Belediyespor
  Şampiyon Erdemli Belediyespor
 1. Erdemli 26.Türkmen Şölenini Coşkuyla Kutladı
 2. Vali Çakacak ‘Açık Hava Müzesi’ Çamlıyayla’da
 3. Erdemli Belediyesi Hemşireleri Unutmadı
 4. Mezitli Semt Pazarları Çağdaş Hale Getiriliyor
 5. Seçim Tedbirleri Görüşüldü
 6. Şampiyon Erdemli Belediyespor
VİDEO GALERİ
YUKARI